Diecezja w Meksyku chce wprowadzić do nabożeństw rytuały Majów
ts (KAI) / San Cristóbal de la Casas
Graziako
Sanktuarium w Guadelupe
Diecezja San Cristóbal de la Casas w południowym Meksyku zwróciła się z prośbą do papieża Franciszka o wprowadzenie w przyszłości do nabożeństw rytuałów tubylczej ludności Majów. Według portalu „Informador” bp Rodrigo Aguilar Martínez uważa, że „trzeba uwzględniać kulturę ludów tubylczych”. Powinny być uwzględnione takie rytuały, jak muzyka i taniec, ważny też jest bezpośredni udział w nich kobiet.
Hierarcha zwrócił uwagę, że nabożeństwa z rytuałami tubylczymi sprawowane są już we wspólnotach Tzeltal i Tzotzil. Na tę formę nabożeństw wyraził zgodę biskup i parafia. „Teraz chcielibyśmy, żeby wydał na to zgodę Watykan” – powiedział meksykański biskup.
Diecezja San Cristóbal de las Casas, która obejmuje dawny region konfliktów Chiapas, ma opinię pioniera dialogu międzykulturowego. Ostatnio było o niej głośno po tym, gdy opublikowała tłumaczenie Biblii w czterech językach tubylczych: tzeltal, tzotzil, chol i tojolabal.
Lista kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe
2025-04-21 14:43
kg/KAI
Grzegorz Gałązka
Po śmierci Franciszka jego następcę wybierze zgromadzenie kardynałów, zwane konklawe, choć w tej chwili nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w praktyce, gdyż liczba uprawnionych do tego purpuratów wynosi obecnie 135, podczas gdy - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie może ona przekraczać 120. Być może nastąpi doraźna lub trwała zmiana tego ustawodawstwa, ale na razie sytuacja jest nietypowa.
Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 r.
2025-04-21 20:21
KAI
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus.