Reklama

Niedziela Świdnicka

Klagenfurt. Zmarł ks. Karol Tyrcha, miał 43 lata

Ks. Karol Tyrcha (1980-2023)

Parafia Schiefling am See/Škofiče

Ks. Karol Tyrcha (1980-2023)

O śmierci kapłana pochodzącego z Bielawy (diecezja świdnicka) poinformowała austriacka diecezja Gurk, dla której w 2010 roku został wyświęcony na kapłana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Karol Tyrcha zmarł we wtorek 11 kwietnia, w ostatnim czasie przebywał na terenie parafii św. Tomasza w Zeiselbergu i św. Jakuba w Klagenfurcie.

Uroczystości pogrzebowe będą celebrowane w poniedziałek 17 kwietnia o godz. 11 w kościele św. Marcina w Ebene Reichenau, gdzie administratorem jest brat zmarłego ks. Wojciech Tyrcha. Liturgii przewodniczyć będzie bp Josef Marketz - biskup diecezjalny Gurk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciało zmarłego kapłana będzie wystawione w niedzielę 16 kwietnia w domu przedpogrzebowym w Ebene Reichenau od godz. 7. Będzie to czas na ostatnie pożegnanie. O godz. 18 w miejscowym kościele rozpocznie się modlitwa w intencji zmarłego kapłana.

***

[aktualizacja] W rozmowie dla "Niedzieli Świdnickiej" brat zmarłego ks. Wojciech Tyrcha poinformował, że bezpośrednio po uroczystościach pogrzebowych w Ebene Reichenau, ciało ks. Karola zostanie przewiezione do Villach, gdzie zostanie poddane kremacji, a następnie urna z prochami zostanie przywieziona do miejscowości rodzinnej. Po niedzieli 23 kwietnia planowana jest uroczystość pogrzebowa w kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie, a prochy zmarłego kapłana spoczną w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym. Więcej informacji tutaj.

***

Reklama

Ks. mgr Karol TYRCHA, urodził się 28 kwietnia 1980 r. w Dzierżoniowie. Był synem Kazimierza i Klementyny. Od dzieciństwa związany był z parafią Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Pressestelle der Diözese Gurk

Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie w 1999 r. wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W 2004 roku wyświecony został na diakona. Następnie pracował w Caritas archidiecezji wrocławskiej oraz jako nauczyciel religii w diecezji świdnickiej.

W 2009 roku przybył do diecezji Gurk, gdzie początkowo pracował jako diakon w Lavamünd. Po święceniach kapłańskich w 2010 r. pracował w katedrze w Klagenfurcie. Ks. Tyrcha przez kolejny rok był kapelanem w Völkermarkt, a następnie kapelanem w Seeboden i tymczasowym proboszczem w St. Paul ob Ferndorf. W latach 2012-13 był kapelanem w parafii katedralnej w Klagenfurcie, a w latach 2014-2017 tymczasowo posługiwał w parafii św. Tomasza w Zeiselbergu św. Jakuba w Klagenfurcie. W 2017 roku ze względów zdrowotnych został zwolniony z obowiązków duszpasterskich, a w 2021 przeszedł w stan spoczynku. Zmarł nagle. Miał 43 lata.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-13 19:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...