Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: św. Jadwiga to wzór zintegrowanej postawy życiowej

Maciej Orman/Niedziela

– Święta Jadwiga była kobietą scaloną – powiedział bp Andrzej Przybylski. 11 czerwca biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył w kościele św. Jadwigi Królowej w Radomsku, patronki miasta, Mszy św. w intencji Radomska i jego mieszkańców z okazji święta patronalnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia zakończyła również XXII Radomszczańskie Dni Rodziny, których hasłem były słowa św. Jana Pawła II: „Do was, młodzi, należy przyszłość rodziny, Kościoła i świata”.

Zobacz zdjęcia: Procesja z relikwiami św. Jadwigi i Msza św. na zakończenie XXII Radomszczańskich Dni Rodziny

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że motywem przewodnim liturgii słowa są miłosierdzie i ofiara. Wskazał, że w pierwszym czytaniu Ozeasz ubolewa nad losem swojego narodu, który składa Bogu ofiary bez miłości i nawrócenia, dlatego prorok wzywa do jedności miłosierdzia i ofiary. – Jeżeli chcesz składać Bogu ofiarę i chcesz, żeby Mu się podobała, zrób to z miłością. Nie po to, żeby Boga przekupić, ale dlatego, że Go kochasz – apelował celebrans. Zauważył również, że „nie można prawdziwie kochać i służyć bez gotowości do ofiary i poświęcenia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha przypomniał, że Jezus, powołując Mateusza i zasiadając do stołu z celnikami i grzesznikami, powtarza słowa Ozeasza. – Jezus nie chce czystości, która nie kocha. Bóg nie chce takiej służby, która jest brakiem miłości i poszukiwania grzeszników. Pragnie też ofiarowania – wyliczał.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście bp Przybylski wskazał na św. Jadwigę Królową jako przykład człowieka scalonego. Podkreślił, że była wzorem wiary i miłości, poświęcenia i miłosierdzia oraz dobra i prawdy. Przypomniał, że potrafiła łączyć długą modlitwę z wrażliwością i miłością do ubogich, a także do pogan na Litwie, których chciała przyprowadzić do Jezusa.

– Jej życie było pełne ofiary i poświęcenia. Poświęciła miłość i swoją kobiecość. Nie poszła tylko za doznaniami, ale za rozsądkiem i dobrem wspólnym. Potrafiła wiele ofiarować, ale ofiarując, nie przestała kochać – kontynuował celebrans.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup zaznaczył, że szczególnym symbolem zintegrowanej postawy życiowej św. Jadwigi był jej pierścień, na którym wygrawerowane zostały litery MM oznaczające Martę i Marię z Ewangelii. – Chciała być kobietą, w której jednocześnie jest coś z Marty – pełnej poświęcenia, gospodarności, troski o innych, ale chciała też być jak Maria, która kocha, która potrafi się zatrzymać wśród aktywności, powiedzieć Jezusowi, że Go kocha i z tej miłości czerpać miłość do drugich – powiedział bp Przybylski.

Reklama

Podkreślił, że dzisiaj bardzo potrzeba takiego scalenia. Zwracając się do kapłanów, prosił ich, żeby nie byli wykonawcami zawodu, ale by poświęcając siebie, kochali Boga i każdego człowieka oraz by zależało im na tym, aby przyprowadzić wszystkich do stołu eucharystycznego.

Maciej Orman/Niedziela

Hierarcha zauważył, że integralność wiary i miłości jest bardzo potrzebna w małżeństwie. Za Benedyktem XVI powtórzył, że „miłość bez wiary jest miłością niewierną”.

Na zakończenie Mszy św. bp Przybylski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Jadwigi Królowej.

Podczas liturgii śpiewał Chór Cantabile.

Przed Mszą św. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył tradycyjnej procesji z relikwiami św. Jadwigi Królowej z kolegiaty św. Lamberta do kościoła św. Jadwigi Królowej. Procesja zatrzymała się przy trzech trzech stacjach. Pierwszą był urząd miasta, gdzie wierni przyzywali orędownictwa św. Jadwigi jako wzoru sprawiedliwej władzy. Następnie, przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego, modlili się przez jej wstawiennictwo jako tej, która byłą krzewicielką oświaty i kultury. Przy trzeciej stacji, obok przychodni lekarskiej przy ul. Armii Krajowej, prosili o jej wsparcie jako opiekunkę cierpiących i ubogich.

Maciej Orman/Niedziela

O oprawę muzyczną procesji zadbał Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele kapituły radomszczańskiej.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-11 23:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli