Reklama

Świat

Jerozolima: historyczne witraże w Sali Wieczernika celem ataku wandala

Family News Service

Po raz kolejny doszło do aktu wandalizmu wobec chrześcijańskiego miejsca w Ziemi Świętej. Tym razem celem stała się Sala Wieczernika na jerozolimskiej Górze Syjon. Izraelskie media poinformowały 18 czerwca, że żydowski mieszkaniec Izraela rzucał kamieniami w zabytkowe witraże i rozbił jeden z nich. Został zatrzymany przez funkcjonariusza sił bezpieczeństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około 30-letni podejrzany jest znany policji, po przesłuchaniu przez sąd rejonowy w Jerozolimie został zwolniony pod warunkiem, że przez 30 dni nie będzie się zbliżał do Starego Miasta. Podejrzany nie przyznał się do winy, według izraelskiej gazety „Jerusalem Post” podobno działał pod wpływem alkoholu. Jak dotychczas Kościoły chrześcijańskie w Ziemi Świętej nie zareagowały na ten incydent.

Sala Wieczernika, po łacinie Coenaculum, jest uważana za miejsce, w którym Jezus obchodził Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami w wieczór poprzedzający jego ukrzyżowanie i gdzie, zgodnie z tradycją biblijną, w dniu Pięćdziesiątnicy miało miejsce zstąpienie Ducha Świętego na apostołów. Najstarsze elementy budowlane pochodzą z czasów zniszczonej w późniejszych latach bazyliki Hagia Sion (V wiek). Obecna sala mogła być boczną kaplicą kościoła krzyżowców Sancta Maria in Monte Sion, który również został zniszczony. W 1333 r. zniszczone sanktuarium zostało powierzone franciszkanom. W połowie XVI wieku muzułmanie przekształcili Salę w meczet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszej wojnie żydowsko-arabskiej w 1948 roku Góra Syjon przypadła Izraelowi. Od tego czasu miejscem tym zarządza izraelskie Ministerstwo Religii i Turystyki. Oficjalnie Wieczernik nie jest ani kościołem, ani synagogą, ani meczetem. Odwiedzający mają nieograniczony dostęp do zwiedzania, natomiast modlitwy są dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach. Miejsce to i znajdujący się poniżej tak zwany Grób Dawida były w przeszłości sceną częstych konfliktów i aktów wandalizmu.

Przedstawiciele Kościoła skarżą się na masowy wzrost wandalizmu i ataków na chrześcijan oraz instytucje chrześcijańskie, zwłaszcza w Jerozolimie. Widzą oni związek między rosnącą przemocą a orientacją nowego rządu Izraela. Obecny rząd jest uważany za najbardziej prawicowy w historii kraju i po raz pierwszy obejmuje również radykalne partie prawicowe.

Reklama

Od początku roku zbezczeszczono m.in. cmentarz protestancki na Górze Syjon, kościół maronicki w północnym Izraelu i figurę Chrystusa w kościele franciszkańskim przy Via Dolorosa, natomiast ormiański klasztor na Starym Mieście w Jerozolimie został spryskany nienawistnymi graffiti. W ostatnim czasie nasiliły się również ataki na miejscowych chrześcijan i pielgrzymów.

16 czerwca Centrum Studiów Relacji pomiędzy Żydami, Chrześcijanami i Muzułmanami przy Otwartym Uniwersytecie Izraela zorganizowało konferencję poświęconą powtarzającym się atakom opluwania chrześcijan przez Żydów. Wywołało to ostrą krytykę ze strony przedstawicieli polityki i judaizmu. Prelegenci na konferencji podzielali krytykę od dawna wyrażaną przez przedstawicieli Kościoła, że władze izraelskie nie traktują sytuacji wystarczająco poważnie. Co więcej, z i tak już niewielkiej liczby incydentów zgłoszonych policji, większość została zamknięta bez orzeczenia winy.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-20 10:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sandri: trudne czasy wymagają większej solidarności

Kard. Leonardo Sandri zachęca do szczególnej hojności w czasie tradycyjnej zbiórki na Ziemię Świętą, która w kościołach na całym świecie odbędzie się w Wielki Piątek. Przypomina, że chrześcijanie żyjący na tych terenach cierpią nie tylko z powodu trwających wojen, ale zostali też mocno doświadczeni ograniczeniami wprowadzonymi z powodu pandemii.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady