Reklama

Kościół

„Życie warte jest rozmowy”: Konsultacje nt. samobójstw i pomocy rodzinie po stracie samobójczej

Adobe.Stock

Wsparcie emocjonalne wiernych w kryzysie samobójczym, organizacja uroczystości pogrzebowych osoby, która targnęła się na swoje życie oraz porady dotyczące wsparcia rodzin po stracie samobójczej – to obszary działania, w których można uzyskać poradę od specjalisty suicydologa. W ramach platformy pomocowo-edukacyjnej „Życie warte jest rozmowy”, właśnie pojawiła się możliwość darmowych konsultacji dla osób duchownych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konsultacje w ramach serwisu „Życie warte jest rozmowy” to zaproszenie do osób duchownych, księży i sióstr zakonnych, wszystkich, którzy w czasie swojej posługi duszpasterskiej spotkali osoby, u których rozpoznają symptomy kryzysu. Konsultacje koordynuje ks. Tomasz Marek Trzaska – ceniony suicydolog, współtworzący platformę „Życie warte jest rozmowy”, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, prowadzący szkolenia z zakresu pomocy osobom w kryzysie i postwencji skierowane do rodziców, pedagogów i duchownych. Edukuje też dziennikarzy i służby mundurowe w zakresie informowania o działaniach samobójczych.

- Niekiedy wierni wprost zgłaszają, że zmagają się z kryzysem samobójczym, mają myśli samobójcze. Bardzo cieszę się z tej inicjatywy, ponieważ jest to pierwsza tego typu forma wsparcia i konsultacji dla osób duchownych ze strony profesjonalistów, suicydologów, którzy oferują bezpłatną pomoc osobom duchownym właśnie w procesie pracy z osobami w kryzysie – wyjaśnia w rozmowie z KAI, ks. Tomasz Trzaska. – Z rozmów, które prowadzę z osobami duchownymi wynika, że jest naprawdę duże zainteresowaniem tematem samobójstw. Widać, że szczerze chcą oni pomagać w tym obszarze. Tym bardziej, chcemy rozwijać naszą działalność – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugim obszarem wsparcia będzie sytuacja pogrzebu osoby, która odebrała sobie życie i wsparcie jej najbliższych. - Taki moment jak pogrzeb osoby, która odebrała sobie życie jest niezwykle wrażliwy, wymaga od duchownych szczególnej wrażliwości i przygotowania, w którym my, jako serwis „Życie warte jest rozmowy” chcemy pomóc. Poprzez platformę będziemy udzielać porad jak powinna wyglądać taka uroczystość, co powiedzieć w homilii pogrzebowej, by nie padły w niej treści szkodliwe, raniące rodzinę zmarłego, by postawa kapłana była pełna wsparcia i zrozumienia – wyjaśnił suicydolog. Dodał, że platforma nie ma formy warsztatów, to doraźna pomoc pojedynczym przypadkom.

Reklama

Na stronie internetowej: zwjr.pl uruchomiono specjalną zakładkę „konsultacje dla duchownych” z formularzem dla księży, sióstr zakonnych i innych osób duchownych, które mają wokół siebie konkretne osoby w kryzysie samobójczym i chcą dowiedzieć się jak udzielić im pomocy. Każde zgłoszenie trafi bezpośrednio do ks. Trzaski.

- Będziemy umawiać się na trzy kolejne spotkania, aby skonsultować konkretny przypadek, o którym ten ksiądz, czy siostra zakonna, będą chcieli porozmawiać. Jest to elektroniczna forma kontaktu, możemy spotkać się za pomocą wideokonferencji, albo po prostu telefonicznie lub mailowo, w zależności od potrzeb i możliwości. Każdej potrzebującej osobie przysługują trzy bezpłatne rozmowy. Z naszego doświadczenia wynika, że to wystarczająca droga, by ukierunkować osobę duchowną w procesie pomocowym – wyjaśnił suicydolog.

Ks. Trzaska podkreślił jednocześnie, że konsultacje nie są przeznaczone do pomocy w sytuacjach nagłych, które niekiedy wymagają szybkiego kontaktu z psychiatrą, bądź wezwania pogotowia dzwoniąc pod numer 112.

Podziel się cytatem

Reklama

Konsultacji udzielać będą osoby duchowne, będą także prowadzone superwizje z innymi członkami zespołu „Życie warte jest rozmowy”. - Mamy więc pewność i gwarancję, że wsparcia udzielają prawdziwi profesjonaliści – zapewnił ks. Trzaska. - Czasem ksiądz lub siostra zakonna poznaje człowieka, który wyraźnie zgłasza myśli samobójcze. Bywa też, że sam duszpasterz rozeznaje, że u kogoś występują ryzykowne zachowania, ale nie jest do końca pewny czy należy w jakiś sposób zareagować i jak to zrobić z wyczuciem. W takich sytuacjach jesteśmy do dyspozycji. Można się do nas zgłosić w każdej sytuacji budzącej wątpliwości. Wspólnie będziemy planować jak pomóc takiej osobie – podkreślił członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Reklama

Obecnie na stronie akcji „Życie warte jest rozmowy” można też skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistą suicydologiem, skierowanych do rodziców i opiekunów prawnych dzieci, które mają myśli samobójcze (lub istnieje takie podejrzenie), są po próbie samobójczej, planują odebrać sobie życie, samookaleczają się, bądź przejawiają inne zachowania autoagresywne. A także dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, których uczniowie przejawiają podobne zachowania.

– Jako księża, siostry, bracia zakonni, mamy niebywałą możliwość rozpoznania osób w kryzysie, czy to na katechezie, czy w życiu duszpasterskim. Odbywamy wiele spotkań z różnymi osobami, które niekiedy potrzebują pierwszej pomocy emocjonalnej, u których mogą występować zachowania samobójcze. Musimy wykorzysta tę szansę, zdobyć wiedzę jak pomóc takiej osobie, jak z nią rozmawiać – zaznaczył ks. Trzaska.

Reklama

Platformy pomocowo-edukacyjna „Życie warte jest rozmowy” została stworzona z myślą o osobach, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa. To pierwszy w Polsce projekt zajmujący się zapobieganiem samobójstwom we wszystkich grupach wiekowych. - Jesteśmy przekonani że samobójstwom można i trzeba zapobiegać. Poprzez działania edukacyjne, pomocowe, medialne staramy się dotrzeć do jak największej grupy osób – zapewniają twórcy projektu. Każdy może wesprzeć tę inicjatywę m.in. poprzez dobrowolne wpłaty na platformie Patronite, pod adresem:

patronite.pl/zyciewartejestrozmowy

Podziel się:

Oceń:

2023-09-14 13:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Po prostu człowiek…

2024-06-28 22:12

Adobe Stock

Wiele osób dziś zarzuca wierzącym, że ich wiara powinna być sprawą prywatną. Spotykam się z opiniami, że katolickość trąci tandetą, a chrześcijańskie obrazy, muzyka, filmy, książki i gazety są miałkie i powinny pozostać w niszy, a nie pchać się na salony.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024