Reklama

Kościół

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na modlitwę za uchodźców „Umrzeć z nadziei”

Adobe Stock

Z powodu biedy, ze strachu, z rozpaczy - co roku tysiące migrantów wyruszają w podróże nadziei, szukając dla siebie bezpiecznego miejsca na ziemi. Wielu nie dociera do wymarzonego celu. Imiona i historie uchodźców, którzy stracili życie w drodze do Europy, wspominane będą już po raz dziewiąty podczas ekumenicznej modlitwy „Umrzeć z nadziei”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz trzeci polecane Bogu będą również osoby, które – jak Issa Jerjos, 24-letni Syryjczyk, chrześcijanin – straciły życie w lasach na polsko-białoruskiej granicy. Modlitwa ta jest wyrazem pamięci o tych, którzy szukając szans na życie w wolności i pokoju, zapłacili najwyższą cenę. A mowa tu o ponad 65 tys. migrantów, którzy od 1990 r. zginęli w Morzu Śródziemnym lub podczas podróży drogami lądowymi, starając się dotrzeć do Europy.

Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” to również zdecydowany głos sprzeciwu wobec ciągłej bierności, a nawet wrogości, jaka spotyka migrantów oraz apel o wrażliwość na los bezbronnych braci i sióstr, których okoliczności zmuszają do opuszczania swoich domów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wierzymy, że mury, także mury strachu, obojętności, a nawet niechęci wobec migrantów i uchodźców, kiedyś runą, a lokalne wspólnoty będą gotowe przyjąć, chronić i integrować wszystkich” – podkreśla Wspólnota Sant’Egidio, która odpowiada za organizację modlitwy „Umrzeć z nadziei”.

W Warszawie i Poznaniu

W Warszawie ekumenicznemu nabożeństwu, które odbędzie się w niedzielę 24 września o godz. 16.00 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51, przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w stolicy, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą okazać im swoją solidarność. Podczas ubiegłorocznej liturgii metropolita warszawski podkreślił, że spotkanie z migrantami to okazja, aby „spełnić się po ludzku i chrześcijańsku”.

Podziel się cytatem

Reklama

„Zadaniem chrześcijanina jest rozpoznanie i przyjęcie Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą chrześcijańską” – mówił z kolei abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas modlitwy „Umrzeć z nadziei”, jaka odbyła się rok temu w Poznaniu. Tym razem ekumeniczne nabożeństwo, które zaplanowano na 29 września o godz. 19.15 w kościele św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu (ul. Podlaska 10), poprowadzi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który – podobnie jak w poprzednich latach – objął patronatem wydarzenie odbywające się w różnych miastach. Modlitwie towarzyszyć będzie spotkanie, poświęcone sytuacji migrantów na granicy Polski z Białorusią.

Reklama

Z papieżem Franciszkiem

Reklama

Organizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio modlitwy „Umrzeć z nadziei” zbiegają się z obchodzonym w Kościele powszechnym już po raz 109. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, który przypada w niedzielę 24 września. „Prześladowania, wojny, zjawiska atmosferyczne i nędza należą do najbardziej widocznych przyczyn współczesnych przymusowych migracji. Migranci uciekają z powodu biedy, ze strachu, z rozpaczy” – napisał papież Franciszek w swoim przesłaniu na ten dzień.

„Pracując nad tym, aby każda migracja mogła być owocem wolnego wyboru, jesteśmy wezwani do najwyższego szacunku wobec godności każdego migranta. Oznacza to towarzyszenie i kierowanie ruchami migracyjnymi w najlepszy możliwy sposób, budowanie mostów, a nie murów, poszerzanie kanałów bezpiecznej i regularnej migracji. Gdziekolwiek zdecydujemy się budować naszą przyszłość, w kraju, w którym się urodziliśmy czy gdzie indziej, ważne, by zawsze znalazła się tam wspólnota gotowa przyjąć, chronić, promować i integrować wszystkich, bez różnicowania i bez pomijania kogokolwiek” – podkreślił papież.

Reklama

Sant’Egidio dla uchodźców

Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób.

Modlitwa jest ważnym, ale nie jedynym elementem posługi Wspólnoty Sant’Egidio na rzecz migrantów. Zapewnia im ona wsparcie m.in. dzięki uruchomionemu w 2016 r. programowi korytarzy humanitarnych, który umożliwił bezpieczny przyjazd do Włoch, Francji i Belgii ponad 6400 osób, zapewniając jednocześnie pomoc w procesie integracji w nowym środowisku.

W Polsce Wspólnota Sant’Egido również wykonuje tego rodzaju pracę. Regularnie spotyka się z uchodźcami z Ukrainy i innych krajów, prowadzi Szkołę Pokoju dla dzieci i zajęcia dla nastolatków, zaś w lipcu zorganizowała wspólne wakacje z rodzinami uchodźców z Ukrainy, Afganistanu, Egiptu, Iraku i Białorusi.

Polacy byli też w międzynarodowej ekipie Sant’Egidio posługującej w czasie wakacji w obozie dla uchodźców Pournara na Cyprze, prowadząc restaurację przyjaźni, kursy języka angielskiego czy zajęcia dla dzieci. Wcześniej przez kilka lat w podobny sposób towarzyszyli uchodźcom na Lesbos.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-20 10:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polacy modlili się o pokój na Ukrainie

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„O Boże skrusz ten miecz co siecze” – powiedział podczas porannej Mszy św. w bazylice watykańskiej przy grobie św. Jana Pawła II, ksiądz Adam Sycz. Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie przewodniczył Eucharystii sprawowanej przez około 50 kapłanów, modlących się w intencji sprawiedliwego pokoju na Ukrainie.

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...