Reklama

Kościół

Polacy i Francuzi odbudowali kościół w Corbeil-Essonnes po pożarze

E. Matejko/parafia Corbeil-Essonnes

Parafianie są bardzo związani z naszym kościołem. Przychodzili po pożarze. Widziałem ich łzy. Bardzo to przeżyli. Tym bardziej uroczystość rekonsekracji odbudowanego kościoła była dla nas radosnym przeżyciem – powiedział Polskifr.fr ks. Andrzej Barnaś, proboszcz polsko-francuskiej wspólnoty w Corbeil-Essonnes (Île-de-France). 4 lipca 2020 r. doszło do pożaru kościoła św. Pawła, w niedzielę 17 września br. świątynia została na nowo poświęcona. W uroczystości wzięli udział rektor i wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowym dniem dla parafii była niedziela 17 września br. O godz. 17:00 miało miejsce ponowne poświęcenie kościoła św. Pawła. Dokonał go ordynariusz diecezji Évry-Corbeil-Essonnes bp Michel Pansard.

Podziel się cytatem

Reklama

Mszę św. koncelebrowali rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Bogusław Brzyś i wicerektor ks. dr Paweł Pietrusiak oraz księża francuscy z sektora duszpasterskiego. „Kościół był pełny. Przyszło wiele osób z innych parafii. Oprawa liturgiczna była polsko-francuska” – opowiedział ks. Barnaś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość rekonsekracji trwała 2 godz. „Była bardzo podniosła atmosfera. Zdecydowana większość uczestników po raz pierwszy brała udział w takim wydarzeniu. Odbyły się obrzędy m.in. poświęcenia ścian, ołtarza i wiernych na pamiątkę chrztu św. Śpiewaliśmy też litanię do Wszystkich Świętych. Do Litanii włączyliśmy błogosławioną rodzinę Umów. Złożyliśmy relikwie w mensie ołtarzowej (blat ołtarza)” – zrelacjonował proboszcz wspólnoty. Na zakończenie odbyło się spotkanie w salce parafialnej.

Trzyletnia odbudowa: od tragedii do radości

Reklama

E. Matejko / parafia Corbeil-Essonnes

Sobota 4 lipca 2020 r. była tragicznym dniem dla polsko-francuskiej wspólnoty w Corbeil-Essonnes. Tego dnia spłonął miejscowy kościół św. Pawła. „Na szczęście dzięki szybkiej reakcji sąsiadów, którzy słyszeli spadające belki, widzieli płonący dach, zawiadomili straż pożarną, która przybyła i wykonała błyskawiczną akcję ratowania kościoła. Dzięki temu nie spłonął w całości. Strażakom udało się uratować dużo figur, obrazów i co najważniejsze - Najświętszy Sakrament” – wspomina po latach polski proboszcz.

Mimo bólu spowodowanego utratą kościoła, z którym byli związani, niektórzy od dziecka, parafianie Corbeil-Essonnes musieli przenieść się do pobliskiej parafii św. Marcela w Villabé. „Tam przez trzy lata mogliśmy funkcjonować razem z tamtejszą wspólnotą francuską, którą też objąłem opieką duszpasterską” – opowiedział ks. Andrzej Barnaś.

W międzyczasie trwały przygotowania do odbudowy kościoła. W to przedsięwzięcie zaangażowało się wiele podmiotów i instytucji: ubezpieczyciel, merostwo, diecezja, architekt, przedsiębiorstwo budowlane. „Gdyby nie covid, odbudowa przebiegłaby szybciej. Wzrosły też ceny materiałów budowlanych. W końcu po trzech latach kościół został bardzo ładnie odnowiony. Tak jasnego kościoła nie widziałem, wszystko jest odmalowane, oczyszczone. Zamiast ciemnego parkietu jest jasna posadzka” – podkreślił proboszcz z Corbeil-Essonnes.

Parafianie z Corbeil-Essonnes mogli liczyć na wsparcie ze strony osób i instytucji, nie tylko katolickich. „Nawet wspólnota muzułmańska z Corbeil przesłała nam słowa współczucia i ofertę pomocy finansowej” – podkreślił rozmówca Polskifr.fr.

Gdy kościół był już niemal odbudowany, doszło do incydentu z wybiciem części okien. Dla proboszcza parafii był to znak, że potrzebne są lepsze zabezpieczenia kościoła. „Pojawiła się zatem konieczność oświetlenia kościoła w nocy, założenia monitoringu i siatek metalowych na szyby, aby zapobiegać takim incydentom w przyszłości” – zaznaczył ks. Andrzej Barnaś.

Reklama

Po odbudowie zmianie uległy niektóre elementy wystroju i wyposażenie kościoła. „Poprzednie ławki były prostsze, bez klęcznika, teraz jednak wprowadziliśmy ławki z klęcznikami. Jeszcze nie wszystkie elementy są dobudowane, np. podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Część dekoracji czeka na swoją kolej” – poinformował ks. Andrzej.

Wspólnota zadbała nie tylko o materiały do odbudowy kościoła, ale także zaplecze duchowe. „Zaraz po spaleniu kościoła poprosiłem nasze dwa koła różańcowe, by wśród ich intencji była stała intencja o odbudowę kościoła i powrót wspólnoty polsko-francuskiej do swojego miejsca. Ta trzyletnia wytrwała i ufna modlitwa jak widać przyniosła owoce” – podsumował ks. Andrzej Barnaś.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-20 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Francja pozbyła się wielkich idei? Trzeba ten ogień rozpalić na nowo!

materiał prasowy

Francuzi muszą dziś odzyskać dumę i poczucie bezpieczeństwa. Duma dla francuskiej duszy to coś równie ważnego, jak wolność dla duszy Polaków – pisze Eryk Mistewicz “Le Figaro”.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli