Reklama

Kościół

Polskie akcenty na watykańskiej wystawie szopek

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

Dykasteria ds. Ewangelizacji, w ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, kontynuuje swoje inicjatywy kulturalne pod hasłem „Jubileusz jest kulturą”. Jedną z nich jest międzynarodowa wystawa „100 szopek w Watykanie”, na której zgromadzono dzieła wielu rzemieślników przedstawiających szopkę na różne sposoby, w zależności od wyobraźni twórców i używanych materiałów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja wystawy miała miejsce w piątek 8 grudnia 2023 r., pod lewym ramieniem kolumnady Berniniego, na placu św. Piotra, w obecności abpa Rino Fisichelli, proprefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji i Ambasadora Włoch przy Stolicy Apostolskiej Francesco Di Nitto. Tegoroczna wystawa ma na celu uczczenie rocznicy 800-lecia szopki, pierwszego przedstawienia żłobka, który św. Franciszek przygotował na Boże Narodzenie 1223 r. w Greccio, kilka kilometrów od miasta Rieti. Dlatego na inauguracji wystawy obecny był o. Massimo Fusarelli, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych i burmistrz Greccio Emiliano Fabi.

Zobacz zdjęcia: Polskie akcenty na watykańskiej wystawie szopek

Na tegorocznej wystawie prezentowanych jest ponad 120 szopek pochodzących z 22 krajów z całego świata: Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, San Marino, Ukrainy, Irlandii, Słowenii, Węgier, Polski, Estonii, Niemiec, Słowacji, Czech, Austrii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali i Paragwaju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wystawie mamy również dwa polskie „akcenty”. Przede wszystkim jest tu wystawiona szopka nawiązująca do historii rodziny Ulmów autorstwa rzeźbiarza z Markowej, Jana Szajera, który razem z rodziną poświęcił na jej realizację kilka tygodni. Szopka to tradycyjna polska drewniana chata kryta słomą, w której centrum znajdują się ręcznie wykonane figurki Świętej Rodziny. Natomiast po lewej stronie umieszczono postacie Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi. We wnętrzu umieszczono także tradycyjne sprzęty w ich domu: stół, ławę, skrzynię, obrazy na ścianach, ale także choinkę z ozdobami ze słomy. Natomiast na zewnątrz chaty ustawiono 8 macew członków rodziny Goldmanów, których ukrywali Ulmowie i którzy zostali zabici przez Niemców w ich domu.

Jak wyjaśnili twórcy i pomysłodawcy szopki, tak jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swoim małym drewnianym domem z ośmioosobową żydowską rodziną, tak w symbolicznej szopce dzielą się nią ze Świętą Rodziną.

Reklama

Drugi polski żłóbek, wystawiony pod patronatem Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej (jak głosi podpis przy szopce), jest w stylu krakowskiej szopki, przy czym zamiast kościoła Mariackiego jego autor, Dariusz Czyż, przedstawił kościół przypominający rzymską bazylikę. Na dachu świątyni mamy Świętą Rodzinę, ale na dole, w niszy można zobaczyć Wilczycę kapitolińską, symbol Rzymu.

Wystawę można zwiedzać do niedzieli 7 stycznia 2024 r., codziennie w godzinach 10.00 – 19.30. Wstęp jest bezpłatny i będzie dozwolony do 15 minut przed wieczornym zamknięciem.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2023-12-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska popiera abp. Hosera ws. ks. Lemańskiego

Artur Stelmasiak

Trybunał Sygnatury Apostolskiej przyznał rację abp. Henrykowi Hoserowi w sporze z b. proboszczem parafii w Jasienicy, księdzem Wojciechem Lemańskim ws. zakazu wypowiedzi dla mediów - powiedział KAI rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki. Zapowiedział też, że watykańskie pismo dotyczące odwołania się ks. Lemańskiego od decyzji pozbawiającej go probostwa w Jasienicy, zostanie ujawnione w poniedziałek.

Więcej ...

PKP Intercity: darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

2024-05-09 16:25

Karol Porwich/Niedziela

W sobotę 1 czerwca br. dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - poinformowało w czwartek PKP Intercity. Przewoźnik zaznaczył, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

Więcej ...

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto