Reklama

Wiadomości

Prezydent RP do harcerzy: dziękuję, że od 33 lat niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda na przekazaniu przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju

PAP/Albert Zawada

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda na przekazaniu przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju

Dziękuję, że od 33 lat nieprzerwanie niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju i pomoc realizując nieprzerwanie swoją harcerską misję. Dziękuję za wasze oddanie i służbę Bogu, Polsce i bliźniemu – powiedział w piątek prezydent RP Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku po raz 33. harcerze przejęli Betlejemskie Światło Pokoju od skautów ze Słowacji i przywieźli je do stolicy. W uroczystości przekazania światełka, która odbyła się w pałacu prezydenckim, uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji harcerskich i skautowskich z Polski oraz Ukrainy.

Andrzej Duda podziękował harcerzom, że niosą "światło i pomoc realizując nieprzerwanie swoją harcerską misję". "Dziękuję, że od 33 lat nieprzerwanie niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju i pomoc realizując harcerską misję.(...) Ogromnie za to dziękuję, że zawsze jest tu, gdzie jest to nam potrzebne - dzięki waszemu oddaniu i służbie Bogu, Polsce i bliźniemu" - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Duda przyznał, że tegoroczne okoliczności towarzyszące przybyciu światła do Polski są "wyjątkowo trudne".

"Mamy toczącą się od blisko dwóch lat wojnę wywołaną rosyjską agresją na Ukrainę, (...) gdzie tak bardzo brakuje tego spokoju i dobra. Dziękuję wam, że się z tym światłem z nimi dzielicie" - powiedział prezydent. Podziękował także harcerzom za wsparcie okazane uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju.

Reklama

Zwrócił uwagę, "w samym Betlejem, skąd przywieziono światło, wojna w tej chwili się nie toczy, tylko w Strefie Gazy, ale jakże blisko i jakże musi być bolesne, że toczy się wśród braci i sióstr - tych, którzy stanowią społeczność Palestyńską i tych, którzy stanowią społeczność Izraela" - podkreślił Duda.

Jak zaznaczył, "miejmy nadzieję, że wojna szybko się zakończy i powróci tam pokój, że cierpienie zwykłych ludzi będzie zakończone, bo obserwujemy to z żalem i z trwogą". "Wiemy doskonale, jak konflikty, które tam się rozpalają, są niebezpieczne dla pokoju na całym świecie" - dodał.

Agata Kornhauser–Duda podziękowała harcerzom za wsparcie okazane uchodźcom z Ukrainy, kombatantom oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami.

"Życzymy wam świąt Bożego Narodzenia, aby upływały wam w radości, spokoju oraz wytchnieniu od codziennych obowiązków. Życzymy, aby nadchodzący 2024 rok przyniósł tak bardzo upragniony przez wszystkich pokój, abyście w poczuciu bezpieczeństwa mogli pełnić swoją misję na rzecz bliźniego, swoich wspólnot oraz pożytku całego naszego kraju" - powiedziała w imieniu Pary Prezydenckiej Agata Kornhauser–Duda.

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Czyńmy pokój". "W czasach, gdy w Ukrainie toczy się wojna, gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody, akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, aby zainicjować refleksję nad tym, czym jest pokój oraz ukazać różne jego wymiary" - wskazało ZHP.

Dodano, że tegoroczne hasło wpisuje się także w dziękczynienie rodziny harcerskiej w naszym kraju za ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego.

Reklama

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-15 18:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: budujmy w naszym życiu choćby maleńkie światełko pokoju i zgody

Sara Ejsmont, Michał Wiraszka/ZHP

Przyjmując to światełko, mobilizujmy się do przekuwania w naszym życiu mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Chciejmy budować świat oparty na pokoju i zgodzie. To nie sprawi, że wszędzie stanie się wielka jasność, ale da blask dla najbliższego kroku - mówił abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w akademickim kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie warszawskie hufce ZHP odebrały Betlejemskie Światło Pokoju. Przybyłe z Austrii za pośrednictwem słowackich skautów Światło trafi od dziś harcerskich wspólnot w całej archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...