Reklama

Zdrowie

Cukrzyca - chrońmy naszą przyszłość

Ponad milion Polaków jest chorych na cukrzycę, kolejny milion Polaków jest chory, ale nie wie o tym

Marta Bensz

Ponad milion Polaków jest chorych na cukrzycę, kolejny milion Polaków jest chory, ale nie wie o tym

Od ponad 20 lat obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dzień ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) przypada 14 listopada

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2012 r. Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony będzie pod hasłem: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”. Dzień ten ma być okazją do przypomnienia o problemie, z którym żyje wielu ludzi, ale również uświadomienia społeczeństwu niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje cukrzycę (łac. diabetesmellitus) jako: grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cukrzyca nie jest chorobą jednolitą. Do jej najczęstszych typów należy cukrzyca typu 2. Cukrzyca ta najczęściej skojarzona jest z otyłością, w początkowym okresie nie wymaga leczenia insuliną, lecz leków zmniejszających oporność tkanek na insulinę. W cukrzycy typu 1 uszkodzone są komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji. Bez insuliny glukoza we krwi wzrasta, szczególnie po posiłku, i w efekcie pojawia się w moczu (cukrzyca.pl).

Specjaliści zajmujący się problematyką cukrzycy podkreślają, że z chorobą można żyć, jednak jest ona bardzo wymagająca - trzeba się kontrolować i ściśle stosować się do zaleceń lekarzy.

Wiedza i działanie

Z roku na rok wzrasta liczba chorych - szacuje się, że częstość występowania cukrzycy w Polsce wynosi 3-4% populacji, co stanowi ponad milion osób. Przypuszczalnie kolejny milion ma cukrzycę, nie wiedząc o tym. Nieco częściej cukrzyca dotyka kobiet, co związane jest z wpływem ciąży i menopauzy na wystąpienie choroby (diabetyk.org.pl).

Choć choroba jest znana podobno już od starożytności, a z osobami chorymi spotykamy się na każdym kroku, nasza wiedza jest wciąż niewystarczająca.

Reklama

Diabetycy - chorzy na cukrzycę skarżą się, że w sytuacjach, gdy słabną na ulicy czy w autobusie brani są za nietrzeźwych i niewiele osób próbuje udzielać im pomocy. - Osoby z cukrzycą, które są leczone insuliną lub lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, narażone są również na wystąpienie zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi (niedocukrzenie - hipoglikemia). W efekcie ich mózg nie dostaje wystarczającej ilości glukozy i narażone są na utratę przytomności z powodu hipoglikemii (cukrzyca.pl).

Zanim człowiek chory straci przytomność, występują inne objawy wskazujące na obniżenie poziomu cukru we krwi, takie jak: drżenie rąk, blednięcie, kołatanie serca czy osłabienie. Osoby chorujące na cukrzycę zazwyczaj posiadają przy sobie informację o chorobie - w formie bransoletki, silikonowej opaski czy kartki przy dokumentach. Jeśli nie znajdziemy takiej wskazówki - osobie chorej należy podać coś słodkiego (do picia lub zjedzenia), a gdy człowiek już straci przytomność - jak najszybciej należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Prewencja i edukacja

Wzrasta liczba krajów włączających się w działania w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą - jest ich już ponad 150. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą podejmowane są różne działania zmierzające ku rozpowszechnieniu problemu i edukowaniu społeczeństwa. W związku z obchodami dnia w wielu miejscowościach budynki, pomniki czy mosty podświetlane są na niebiesko, organizowane są konferencje, wystawy i happeningi. Prowadzone są akcje uświadamiające oraz badania przesiewowe. W ubiegłym roku na niebiesko rozświetlony był m.in. budynek Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, a chętni w ramach kampanii maszerowali w „błękitnym marszu” nordic walking.

Tegoroczna edycja Dnia Walki z Cukrzycą skupia się szczególnie na ochronie zdrowia przyszłych pokoleń - poprzez edukację i profilaktykę.

Reklama

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W przypadku cukrzycy typu 1 nieznane są obecnie możliwości zapobiegania - metody wczesnego wykrywania i próby powstrzymania rozwoju choroby są w fazie eksperymentów. Występowanie cukrzycy typu 2 uwarunkowane jest wieloma czynnikami związanymi ze stylem życia, dietą i środowiskiem. Naukowcy dowodzą, iż za gwałtowny wzrost ilości zachorowań na cukrzycę odpowiada w głównej mierze niezdrowe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej.

Celem twórców tegorocznej kampanii w ramach Dnia Walki z Cukrzycą jest budowanie wśród dzieci i młodych ludzi świadomości niebezpieczeństwa, nauki rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych i czynników ryzyka cukrzycy, wiedzy, że w wielu przypadkach można zapobiec cukrzycy poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polskie rodziny z cukrzycą i ich słodkie tajemnice

pixabay.com

ukrzyca jest chorobą rodziny, jednak rozmowa o niej często jest tematem tabu. Istotnym wyzwaniem wśród chorych jest depresja, jednak ten temat rzadko jest podejmowany w kontekście cukrzycy. Najczęściej cukrzycy typu 2 współtowarzyszą nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-naczyniowe.

Więcej ...

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

Więcej ...

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...